Érdekel a webdesign, esetleg digitális design-al foglalkozol? Jó helyen jársz, idén is összeírtam mire számíthatsz az aktuális (2019-es) webdesign trendek terén. Csapjunk is bele!
Minimalizmus
A minimalista webdesign talán az egyik legklasszikusabb design trend, amely folyamatosan jelen van a porondon. 2019-ben a minimalista webdesign továbbra is dominálni fog a minőségi weblapok között. Minél kevesebb zavaró elem van egy weblapon, a látogatói annál könnyebben és gyorsabban tudják azonosítani annak tartalmát.
Élénk színek
Az élénk színek nagyon jól passzolnak a minimalizmussal és továbbra is jelen lesznek a friss 2019-es trendek között, viszont nem annyira agresszíven mint azt sokan jósolják. A túlszaturált nagyon színes webdesign koncepciók nagy része meg marad koncepciónak és néhányból lesz csak “éles” weblap.
Gradiens 2.0
A gradiensek agresszív használata a 2018-as évben érte el a csúcsot. Véleményem szerint 2019-ben még több finom gradiensre számíthatunk. A megjelenésük terén az élénk színek mellet a monokróm paletták is egyre nagyobb szerepet fognak kapni.
Vastag Serif, Sans-Serif betűtípusok
Tavaly megjósoltam, hogy mindenki az Apple-t fogja másolni, miután kidobta a hairline betűket és bevezette a San Francisco betűcsaládot. Gyakorlatilag ez így is lett, ne számítsunk nagy változásokra. A vastag Serif és Sans-Serif betűcsaládok továbbra is dominálni fogják a weblapok fejléceit 2019-ben is. Ha fejléc akkor legyen vastag!
Kézzel rajzolt illusztrációk
A kézzel rajzolt vektor illusztrációk gyakorlatilag a reneszánszukat élik. A megfelelő illusztráció keverése a megfelelő márka elemekkel erős benyomást kelthet a weblap látogatóiban. Talán az egyik legjobb példa erre a Shopify weboldala, ahol mesterien vannak integrálva az arculatba a friss minimalista vektor illusztrációk.
Mikro animációk, mikro interakciók
A mikro interakciók, animációk segítségével relatív kis energiával és egy jó ötlettel, életet és kreativitást vihetünk a csupasz digitális felületekbe. A 2019-es évben a mikro animációk és mikro interakciók töretlenül fejlődni fognak és egyre nagyobb számban lesznek jelen a weblapok, webes alkalmazások felületein.
A geometria formák tudatos használata a modern webdesign-ban abszolút trendi dolog. Segítségükkel és a megfelelő színek használatával, könnyen modern megjelenést varázsolhatunk egy weboldalnak. Alkalmazásuk során használhatunk ismétlődő, vagy random formákat is, megfelelően kivitelezve mindkét verzió trendi megjelenést fog biztosítani. Véleményem szerint 2019-ben a geometria formák népszerűsége egészen biztosan tovább fog nőni.
Parallax
A parallax átalakul, a klasszikus parallax effekt felhasználásának gyakorlatilag vége. A microsite-ok, brand site-ok, weblapsablonok egykori sztár effektje sajnos még jó pár weblapon megtalálható a maga old school formájában, de a modern 2019-es webdesing-ban már csak kiegészítő effektként, apróbb design elemek a térben való elhelyezésére fogják használni a professzionális weboldalak tervezői.
Asszimetrikus Grid
A CSS Grid és a Flexbox terjedésével egyre inkább sikerül kilépnie a webdesignereknek a megszokott webes gridből, amit az elemek eltolásával, asszimetrikus pozícionálásával érnek el. Sokan a Bootstrap halálát jósolták, de az igazság az, hogy még mindig gyorsabb Bootstrap-ben összerakni egy layoutot és ott pozícionálni az elemeket, mint CSS Grid-ben és Flexbox-ban a nulláról megírni 😊.
Mobile first reszponzív webdesign
A mobil eszközök folyamatosan törnek előre és ez a trend már nem is fog változni. Lassan de biztosan cserélődnek a tervezési metodikák, hiszen a mobile first metódus segítségével először a weboldalak mobil felületei készülnek el és csak utána a monitoron megjelenő felületek. A mobile first metódus 2019-ben is egyre jobban fog terjedni.
Designer applikációk
2019-ben továbbra is a Sketch, a Figma és az Adobe XD harcol a designerek kegyeiért. Az Invison Studio nagy reményekkel és hype-al indult, de gyorsan elvérzett. A Sketch gyengül, a 2018-ban kapott új kezelői felület határozottan gyenge lett és ez a szoftver kezelhetőségének rovására ment. A Figma viszont egyre népszerűbb.
A jó öreg CSS tovább fejlődik. A CSS változók támogatottságának növekedésével végre drasztikusan egyszerűsíthetjük a jövőbeni CSS kódjainkat mindenféle CSS preprocesszorok a SASS és társaik nélkül. Ha értesz a CSS-hez, akkor itt az ideje updatelni magad!
A fentiekből is látszik, hogy a 2019 nagyszerű év lesz a webdesign szempontjából. Nem számítok drasztikus változásokra, inkább a meglévő trendek fognak tovább finomodni. Tavaly (bár megígértem) nem jutott időm a CSS Gridek megtanulására, idén ezt pótolom és a Figmát is tüzetesebben fogom tanulmányozni.